Гінгівіт – це запальний процес ясен, який може протікати в різних формах: катаральній, гіпертрофічній, виразково-некротичній, атрофічній.
Причини гінгівіту:- нехтування гігієною порожнини рота
- травмуючі фактори (помилки при протезуванні та пломбування зубів)
- опіки (хімічні та температурні)
- авітаміноз
- захворювання шлунково-кишкового тракту
- гормональний дисбаланс
Ці фактори можуть призводити до запалення ясен, їх кровоточивості неприємного запаху з ротової порожнини. Гінгівіт супроводжується розростанням ясен, яке веде до кровотечі і часткового або повного закриття зуба. На ділянках, що знаходяться під збільшиними яснами, накопичується наліт і зубний камінь, через що може розвинутися карієс.
Лікування гінгівіту включає в себе комплекс загальних та місцевих процедур:
професійна гігієна ультразвуковим апаратом або за допомогою ручного скейлінга
пролікувати всі зуби, уражені карієсом, замінити неякісні пломби або протези. Після усунення запального процесу лікар призначає протизапальну терапію (антисептичні полоскання, аплікації у вигляді гелів, зубні пасти), при необхідності антибіотикотерапію, загальнозміцнювальну терапію (прийом вітамінів). Це сприяє швидкому загоєнню тканин і підвищить захисні властивості організму.
Лікування парадонтиту. Пародонтит – захворювання запального характери, яке вражає тканини, що оточують зуб. Розрізняють локалізовану форму парадонтита (ураження області 30% зубів), і генералізовану, при якій уражається велика частина тканин пародонта. В залежності від тяжкості ураження лікар визначає тактику лікування: консервативне або хірургічне. Для визначення тяжкості захворювання лікар-пародонтолог визначає глибину пародонтальних кишень за допомогою пародонтального скринінг-тесту (PSR). PSR це базове пародонтальне обстеження, яке використовується для швидкої діагностики стану тканин пародонту у пацієнтів. Результати обстеження вносяться в комп’ютер до пародонтальної карти пацієнта. Лікування пародонтиту завжди починається з видалення зубних відкладень , над- і підясенних.
Закритий кюретаж пародонтальних кишень. Це лікування застосовується для усунення зубних відкладень, інфікованих тканин, згладжування поверхні кореня зуба за допомогою стоматологічних кюрет.
Усунення травматичної оклюзії. Травматична оклюзія – це змикання зубів, при якому виникає функціональне перевантаження тканин пародонта. Виділяють первинну і вторинну травматичну оклюзію.
Первинна травматична оклюзія виникає через підвищене навантаження на неуражений пародонт. Спостерігається при відсутності одного або декількох зубів, при зубощелепних аномаліях, патологіях , які супроводжуються підвищеною стертістю твердих тканин зуба. Cпостерігається гіперемія краю ясен у вигляді півмісяця, можуть виникати пародонтальні кишені, в області зуба, який відчуває підвищене навантаження.
Вторинна травматична оклюзія виникає на тлі ураженого пародонту. Супроводжується такими симптомами, як пародонтальні кишені, клиновидні дефекти, треми ( проміжки між зубами ), рецесія ясен ( стан при якому опускаються ясна і оголюється корінь зуба).
Лікування розпочинається з усунення патології, яка стала причиною перевантаження зубів. Для усунення травматичної оклюзії проводиться вибіркове пришліфовування і шинування зубів.
Шинування рухомих зубів – фіксація рухомих зубів. Шинування зубів проводять при захворюваннях пародонту та після ортодонтичного лікування. Для фіксації зубів застосовують незнімний металевий ретейнер, який кріпиться на зуби з внутрішньої повехні зубів.